BASF Tarım Çözümleri Türkiye
BASF Tarım Çözümleri

Sağlıklı mahsul, güvenli gıda demektir

Bitki koruma ürünleri, kültür bitkilerini hastalık, zararlı ve yabancı otlardan korurlar ve daha sonrasında bitki bünyesinde parçalanırlar.

Tüm BASF Tarım Çözümleri ürünleri, uzun yıllar boyunca test edilip, zirai ilaç pazarına sunulmadan önce, bağımsız kuruluşlar tarafından onaylanmıştır.

Yüksek verim ve kalite için bitkiyi korumak önemlidir

Tarım ürünleri, yaklaşık 30.000 yabancı ot türü, 3.000 nematod türü ve 10.000 bitki zararlısı böcek ile mücadele etmek zorundadır. Fungal (mantari) hastalık etmenleri de tarım ürünlerine zarar verir.

Günümüzde, gelişmiş tarım sektörü sayesinde, verim ve kalite kaybı ve kıtlık sorunu çözülmüştür. Ancak herşeye rağmen, hastalık, zararlı ve yabancı otlar nedeniyle % 20 ila % 40 arasında verim ve kalite kaybı olmaktadır. Bu oran, bitki koruma ürünleri kullanılmadığı durumlarda, iki katına çıkacaktır.

Örneğin,

  • Bağda kurşuni küf, dünya genelinde sofralık ve şaraplık üzüm yetişen bölgelerde sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalık yaprakta ve meyvede görülür ve % 75’e varan kayıplara sebep olabilir.

  • Buğdayda görülen kahverengi pas hastalığı % 90’a varan kayıplara neden olabilir.

  • Diğer bir örnek, patateste görülen mildiyö hastalığıdır. Bu hastalık nedeniyle, 19. yüzyılda İrlanda’da kıtlık meydana gelmiş ve çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir.

Çiftçiler için bitki koruma ürünlerinin önemi azımsanmamalı

Bir yandan tüketici taleplerini karşılamaya çalışırken, diğer yandan düşük maliyetli ve yüksek verim ve kaliteli mahsul elde etmeye çalışmak işin zor olan kısmıdır.

Mahsulde tazelik ve kalite, pazarlanabilir olması açısından önemlidir. Bitki koruma ürünleri, tarım ürünlerini kaliteli ve sürekli kılar.

Eğer bitki koruma ürünleri kullanılmaz ise, mahsulde sadece verim ve kalite kaybı değil, bitkide toksin birikmesi de meydana gelebilir.

Yukarı