BASF Tarım Çözümleri Türkiye
BASF Tarım Çözümleri

İnsan Sağlığı

Bilindiği üzere, bir maddeyi zehir yapan dozdur ve bunu günlük yaşantımızda tükettiğimiz pek çok ürün için söyleyebiliriz, su, kahve, tuz gibi.

Bitki koruma ürünleri, beşeri ilaçlarda olduğu gibi, tüketici güvenliğini sağlamak için kontrol altında tutulsa da, iyi tarım uygulamalarına yine de ihitiyaç duymaktayız.

Bitki koruma ürünleri konsantredir ve geniş tarım arazilerine uygulanmak için yeterli miktarda su ile karıştırılarak kullanılırlar. Bu amaçla, ilaç hazırlama ve ilaçlama esnasında kişisel koruyucu ekipmanları giymek, zehirlenme olasılığını azaltacak veya ortadan kaldıracaktır. İlaçlama hazırlığı, pestisit ambalajı açılmadan önce başlar.

Sağlığınız herşeyden daha önemlidir. Lütfen bitki koruma ürünlerini kullanmadan önce size klavuzluk edecek aşağıdaki yönlendirmeleri takip ettiğinizden emin olun.

Pestisitlerin % 97’si deri yolu ile vücuda nüfuz eder, bu nedenle ilaçlama esnasında koruyucu ekipman kullanmak çok önemlidir.

Bunları unutmayın!

Lütfen yukarıdaki doğru ilaçlama bilgileri isimli dosyayı okuduğunuzdan ve tüm önlemleri aldığınızdan emin olun.

  • Tarım ilaçları dikkatli kullanılmalıdır, ilaç ambalajı üzerinde yer alan etiket bilgileri mutlaka okunmalıdır. Örneğin, emülsiyon konsantre ilaçlar, deri yolu ile kolayca nüfuz eder, bu nedenle ilacın deriye nüfuz etmesini engelleyecek şekilde koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır.
  • Granül ve toz ilaçlar ise, solunum yolu ile kolayca nüfuz eder, bu nedenle filtreli maske kullanılmalıdır.
  • Özellikle ilaç hazırlama, karıştırma ve ilaçlama aletine ekleme esnasında kimyasallara dayanıklı eldivenler giyilmelidir. Eğer ilaçla temas edildi ise, ilaçlama sonrası, kimyasallara dayanıklı eldivenler yıkanmalıdır.
  • İlaçlama esnasında, mümkünse tüm vücudu kapatan, kimyasallara dayanıklı tulum giyilmelidir. Eğer tulum yoksa, mutlaka uzun kollu giysiler tercih edilmelidir.
  • İlaçlama öncesinde ve ilaçlama esnasında koruyucu ekipmanların veya koruyucu giysilerin kullanılması, herhangi olası bir zehirlenmeyi önlemek adına çok önemlidir.
  • İlaçlamadan sonra, ekipmanların / giysilerin mutlaka yıkanması gerekmektedir.
  • Bu önlemleri yerine getirerek, en kıymetli varlığınızı yani sağlığınızı korumuş olursunuz.

Yukarı