BASF Agricultural Solutions Türkiye

Çiftçi Ortaklığı

Sürdürülebilir tarım için BASF ortaklığı

Sürdürülebilir tarım, mevcut doğal kaynakları tüketmeden, yüksek verim ve kaliteli mahsül elde etmek demektir.

Bunu gerçekleştirebilmek için, çiftçilerin tecrübelerini paylaşabilecekleri bir platform yaratmak adına, BASF Çiftçi Ortaklığı programı, 7 Avrupa ülkesinde, 30 farklı yerel partner ile, çiftçileri bir araya getirmektedir.


Bunları biliyor musunuz?

BASF ilk olarak 2015 yılında, ‘Çiftçi Ortaklığı’ programı kapsamında, çiftçilerin sürdürülebilir tarım için uyguladıkları ve olumlu sonuçlar elde ettikleri tecrübelerini paylaşabilmeleri adına bir organizasyon düzenledi. 6 Avrupa ülkesinden, çiftçi ve uzmanlar davet edilerek, tarımdaki gelişmeler üzerine paylaşımlarda bulunuldu.

Tarım araziniz için neler yapabilirsiniz?

Su Kaynaklarını Koruma

İlaç ambalajını tamamen boşalttıktan sonra, en az üç kere su ile çalkalayıp ilaçlama aletine dökün. İlaçlamadan sonra ilaçlama aletini tarlada yıkayın, böylece ilaçlı suyun tarla dışına bulaşmasını engellemiş olursunuz.

İyi Tarım Uygulamaları

İlaçlama için uygun ilaçlama aleti ve hedef zararlıya uygun meme tipi kullanın. Rüzgarlı havada ilaçlama yapmaktan kaçının.

Kuş Yuvaları

Tarlanız civarındaki kuş yuvalarını koruyun, böylece tarlada mevcut bazı zararlılar, kuşlar için yem olacaktır.

Arı Kovanları

Eğer arı kovanlarınız varsa, arıların faydalanması gereken yeterince çiçek türü olmasına dikkat edin. Böylece arılar bal yapımı için yeterli nektar ve polen bulacaktır.

Tarla Sınırı

Faydalı böcekleri - doğal düşmanları - korumak için tek veya çok yıllık bazı çiçeklerin / bitkilerin tarla sınırında olmasına özen gösterin. Zararlıya bağlı olmak kaydıyla, doğal düşmanlar mahsülünüzde zarar yapan bazı türleri biyolojik mücadele yöntemiyle azaltabilir.

Üretimdeki Katkı Payınız

Yaptığınız üretimin, bulunduğunuz bölgeye katkısının ne olduğundan bahsedin.

Tarım ilaçlarını dikkatli kullanınız. Kullanmadan önce ambalaj üzerinde yer alan etiket bilgilerini mutlaka okuyunuz. Tavsiye edilen ürünlerin dışında kullanmayınız.